Home   |   Gallery   |  Careers   |  Sitemap


Endowments

I Year Endowments

1. S.P.G.C. Nagammal Gold Medal Endowment for I Year Best All Rounder
2. Prof.R. Surendran Gold Medal Endowment for First in Technical Communication English
3. Prof.R. Surendran & Sons Gold Medal Endowment for First in English (M.Sc. Software Engineering)
4. P.M.A. Narayana Nadar - Saraswathiammal Centenary 2000 Memorial Gold Medal Endowment for first rank in I Year B.E. Computer Science and Engineering A Section
5. M.S.G. Murugan - Jeeva Gold Medal Endowment for first rank in I Year B.E. Electronics & Communication Engineering - A Section
6. Principal Dr.K.Rajakumar & Packialeela Rajakumar Gold Medal Endowment for first rank in I Year B.E. Electronics & Instrumentation Engineering.
7. V.M.A.R. Thanapalan - T. Dhanalakshmi Endowment Gold Medal Endowment for first rank in I Year B.Tech. Polymer Technology
8. S. Mariappa Nadar - M. Packialakshmi Ammal Memorial Gold Medal Endowment for first rank in I Year B.Tech. Information Technology
9. V.V.S. Pandurangan - Bala Saraswathi Ammal Gold Medal Endowment for first rank in IYear B.E. Electrical & Electronics Engineering-A Section
10. Jamnagar O.T.A.V. Nagarathina Nadar - N. Manoranjeetham Gold Medal Endowment for first rank in I Year B.Tech. Bio-Technology
11. KCET STAFF CLUB - 2006 Gold Medal Endowment for first rank in I year B.E. Mechanical Engineering
12. KCET STAFF CLUB - 2004 Gold Medal Endowment for first rank in I year M.Sc. Software Engineering
13. Sv.P.S.P. Rajeshwari Gold Medal Endowment for first rank in I year Civil Engineering-A Section
14. A.S.K.S. Thangarajan-Sakunthala Devi Gold Medal Endowment for first rank in I year Computer Science and Engineering 'B'Section
15.T.Ramachandran - R.Mareeswari Gold Medal Endowment for Ist year Mechanical Engineering B Section

II Year Endowments

1.V.M. Gnanasabapathy - Saraswathiammal Gold Medal Endowment for II Year Best All Rounder
2. M.Duraipandian and M.Karuppiah Memorial Gold Medal Endowment for First inII Year Computer Science and Engineering A Section
3. Kaki Nada Kodangi K. Dhasaradha Nadar - Kasthuri Ammal Gold Medal Endowment for First in II Year Electronics & Communication Engineering
4. Prof.R. Surendran - S. Vasuki Gold Medal Endowment for First in II Year Electronics & Instrumentation Engineering
5. S. Chidambaram - Thenammal Memorial Gold Medal Endowment for First in II Year Polymer Technology
6. S.P. Thaayammal Gold Medal Endowment for first in II Year Information Technology
7. Calcutta P. Bose - Janaki Gold Medal Endowment for First in II Year Electrical & ElectronicsEngineering A Secion
8. Prof. Damayanti Rajadurai, M.A., Gold Medal Endowment for First in II Year Bio-Technology
9. V.V. Dhanushkodi Nadar Gold Medal Endowment for First in II Year Mechanical Engineering A Section
10. Theni A.M.R. Rathinasabapathy - Sakunthala Gold Medal Endowment for First in II Year M.Sc. Software Engineering
11.V.N.R.T. Gurusamy Nadar – Rajammal Memorial Gold Medal Endowment for First in II Year Civil Engineering A Section
12.M.S.Balasubramanian-B.Banumathi Memorial Gold Medal Endowment.a gold medal is given I rank in II Year ECE ‘B’.
13. M.S.Balasubramanian-B.Banumathi Memorial Gold Medal Endowment.a gold medal is given I rank in II Year CSE ‘B’.
14.O.M.S.R.Jeyaraj - Thillaimani Gold Medal Endowment - Ist Rank in IIyear M.E.Communication & Network Engineering

III Year Endowments

1. K.C.S.K. Ravindran - R. Meena Gold Medal Endowment for III Year Best All Rounder
2. A.S.K.A. Mariappa Nadar - Balammal Gold Medal Endowment for First in III YearComputer Science and Engineering A Section
3. A. Rajalakshmi Ammal - Ayyemperumal Nadar Gold Medal Endowment for First inIII Year Electronics & Communication Engineering
4. C.V. Dhanabalan Gold Medal Endowment for First in III Year Information Technology
5. N.G. Vishnu Rajan Gold Medal Endowment for First in III Year Electrical & Electronics Engineering A Section
6. G. Subramanian & Brothers Chennai Gold Medal Endowment for First in III Year Bio - Technology.
7. KCET Site Engineer Mr. P. Madasamy, L.C.E., Memorial Gold Medal Endowment for III Year Civil Engineering A Section
8. PMSP.Nagasamy - Janaki Gold Medal Endowment for III year Computer Science and Engineering B Section

IV YEAR Endowments

1. M.Nagarajan - N.Asha Devi in Memory of V.P.S.A. Sundara Nadar Gold Medal Endowment for IV Year Best All Rounder
2. G.Nagamani Memorial Gold Medal Endowment for First in IV Year Computer Science and Engineering A Section
3. Rathina Nadar Pushpammal Gold Medal Endowment for First in IV Year Electronics & Communication Engineering A section
4. Kalimark Sri.K.P. Ganesan Memorial Gold Medal Endowment for First in IV Year Electronics & Instrumentation Engineering
5. V.P.M. Amirthalingam - A. Jothi Ammal Gold Medal Endowment for First in IV Year Polymer Technology
6. V.P.S.A. Sundara Nadar Gold Medal Endowment for First in IV Year Information Technology
7. V.M.K. Chinnapalam - C. Nagarathinam Gold Medal Endowment for First in IV Year Electrical & Electronics Engineering A section
8. V.P.S.A. Paramasiva Nadar - Thillai Sivakami Ammal Gold Medal Endowment for First in IV Year Biotechnology
9. K.S.S. Ayyasamy - Poornammal Gold Medal Endowment for First in IV Year Mechanical Engineering A section
10. K.S.S. Ayyasamy - Poornammal Gold Medal Endowment for First in IV Year Civil Engineering A section
11.R.Jeyapandiyan,Mdurai & PSTPR.Jeyachidambara Pandian Maldives Gold Medal Endowment for Iv year Civil Engineering B Section
12. TCPS Seeniappanadar - Thamayanthi Son TCPS Ramamoorthy Seetha Gold Medal Endowment for IV Year Mechanical B Section

V year Endowments

1. T.R. Thomas Nadar Gold Medal Endowment for First in V Year M.Sc. Software Engineering

Best All Round NCC Cadet Endowments

1. Theni.M.S.Gurusamy - M.S.G.Thangammal Endowment

Library Book Endowment

1. Nagaratnam - Bavani Devi Endowment

Thiruvalluvar Thina Endowment

1. V.M.G.Rajahsekeran - R.Ramani Endowment

Student Education Assistance Fund

1. Unjha V. Dhanasamy - Parimaladevi Kamaraj College of Engineering and Technology Endowment Fund.